Ciągle walczymy z epidemią, ale życie toczy się dalej. Wciąż trzeba leczyć choroby przewlekłe. Jak to zrobić bezpiecznie?

Rozmawiamy z prezesem ZPS, lekarzem Jarosławem Kolendo.


Po wejściu w życie obostrzeń związanych z koronawirusem dużo osób rezygnuje z wizyt w przychodni?

Liczba pacjentów odwiedzających przychodnię zmniejszyła się z – ok. 4 tysięcy dziennie przed epidemią – do ok. 700 osób. Ludzie są ostrożni, boją się zakażenia koronawirusem, nie chcą zarażać innych, więc odwołują wizyty. Z jednej strony to dobrze, bo to co można odłożyć w czasie odkładamy ze względu na wprowadzone restrykcje, ale nie możemy popadać w skrajności, bo jest wiele chorób, które trzeba monitorować na bieżąco, niemonitorowane schorzenia przewlekłe stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

Jak to zrobić bezpiecznie?

Zalecamy oczywiście żeby każdą wizytę poprzedzić telefonem. Dzwonimy do rejestracji czy lekarza, albo piszemy maila. I to lekarz zdecyduje, czy jest konieczna wizyta, czy też wystarczy teleporada. Pacjenci nie mogą na własną rękę rezygnować z wizyt u kardiologa czy diabetologa, które stanowią ciągłość leczenia, bo to może się dla nich źle skończyć.

W jakich sytuacjach trzeba przyjść osobiście do przychodni?

Są sytuacje, że pacjenta trzeba zbadać, zmienić opatrunek, nie wszystko da się zrobić telefonicznie. Polecam naszym pacjentom zapoznać się z Poradnikiem Pacjenta, który jest na naszej stronie internetowej zps.tarnow.pl. Tam można znaleźć wszelkie niezbędne informacje oraz numery telefonów.

Jakie środki ostrożności wprowadzono w ZPS w związku z zagrożeniem koronawirusem?

W środkach ostrożności, które stosujemy, chodzi o to, żeby zidentyfikować pacjentów, którzy mają objawy infekcji, ponieważ to znacznie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. W naszej przychodni działa już kamera termowizyjna, która znacznie przyspieszyła czas na przeprowadzanie wstępnej kwalifikacji pacjentów i spowodowała, że skróciła się kolejka przed przychodnią. Dzięki kamerze termowizyjnej, możemy w szybki i bezpieczny sposób, mierzyć temperaturę ciała pacjentom wchodzącym na teren przychodni. To specjalistyczne rozwiązanie, które jest w stanie prowadzić – co ważne – bezkontaktową, równoległą kontrolę temperatury ciała człowieka z ogromną dokładnością do 0,3 stopnia Celsjusza. Wykrywa także osoby nie stosujące się do obowiązku noszenia maseczek. Nasz personel jest oczywiście zaopatrzony w sprzęt ochrony osobistej, czyli specjalne fartuchy, maseczki i przyłbice.

Dodatkowo w naszej przychodni zamontowaliśmy specjalny system, który informuje pacjentów, do której poradni mogą się bezpiecznie udać, mając pewność, że nie będzie tam zbyt wielu osób. Na monitorach wyświetlają się nazwy poradni podświetlane na zielono i czerwono. Kolor ZIELONY oznacza, że można wejść, natomiast CZERWONY że należy poczekać aż liczba osób się zmniejszy. Prosimy jednocześnie aby na wizytę u lekarza nie przychodzić wcześniej niż pół godziny przed wyznaczoną godziną.

Dokładamy wszelkich starań aby nasi pacjenci czuli się bezpiecznie odwiedzając naszą przychodnię.