Unia Tarnów odniosła bardzo ważne zwycięstwo na torze w Gnieźnie z Car Gwarant Kapi Meble Budex Startem w IV kolejce eWinner Pierwszej Ligi Żużlowej.

Unia Tarnów 50
1. Kim Nilsson 4+1 (2*,1,1,-)
2. Michał Gruchalski 9 (1,0,3,2,3)
3. Artur Mroczka 9+2 (3,0,2*,3,1*)
4. Ernest Koza 13 (2,3,3,3,2)
5. Peter Ljung 9+1 (3,2,1,1,2*)
6. Przemysław Konieczny 1 (1,0,0)
7. Mateusz Cierniak 5+1 (3,w,1,1*)
8. Daniel Kaczmarek NS

Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno 40
9. Jurica Pavlic 3 (0,3,d,0,-)
10. Adrian Gała 8 (3,1,2,2,0)
11. Timo Lahti 12 (1,2,3,3,0,3)
12. Oliver Berntzon 6+2 (t,1*,2*,2,1)
13. Oskar Fajfer 5 (2,3,t,0)
14. Damian Stalkowski 3+1 (t,0,1,2*,w)
15. Marcel Studziński 3 (2,-,1,0)
16. Frederik Jakobsen NS

Bieg po biegu:
1. Mroczka, Nilsson, Pavlic, Lahti 1:5
2. Cierniak, Studziński, Konieczny, Stalkowski – t 2:4 (3:9)
3. Ljung, Fajfer, Gruchalski, Stalkowski, (Berntzon – t) 2:4 (5:13)
4. Gała, Koza, Stalkowski, Konieczny 4:2 (9:15)
5. Koza, Lahti, Berntzon, Mroczka 3:3 (12:18)
6. Fajfer, Stalkowski, Nilsson, Gruchalski 5:1 (17:19)
7. Pavlic, Ljung, Gała, Cierniak – w/u 4:2 (21:21)
8. Koza, Mroczk, Studziński, Stalkowski – w/u, (Fajfer – t) 1:5 (22:26)
9. Gruchalski, Gała, Nilsson, Pavlic – d4 2:4 (24:30)
10. Lahti, Berntzon, Ljung, Konieczny 5:1 (29:31)
11. Koza, Berntzon, Cierniak, Pavlic 2:4 (31:35)
12. Lahti, Gruchalski, Cierniak, Studziński 3:3 (34:38)
13. Mroczka, Gała, Lahti, Fajfer 2:4 (36:42)
14. Gruchalski, Ljung, Berntzon, Lahti 1:5 (37:47)
15. Lahti, Koza, Mroczka, Gała 3:3 (40:50)


Tarnowianie świetnie wystartowali w inauguracyjnym biegu. Prowadzenie objął Kim Nilsson, a szybko dołączył do niego Artur Mroczka, który wysforował się na pierwsze miejsce, którego nie oddał już do mety. Z tył najpierw z Juricą Pavlicem, a później Timo Lahti do ostatnich metrów walczył z kolei Szwed. Ostatecznie to Jaskółki wygrały dubletem.

Taśmy w biegu młodzieżowym dotknął Damian Stalkowski. W powtórce niewiele się działo. Pewne zwycięstwo zanotował Mateusz Cierniak, a zawodnicy wjechali na metę w dużych odległościach.

Pecha miał Oliver Berntzon, który dotknął taśmy w trzeciej odsłonie spotkania. W powtórce zastąpił go młodzieżowiec Damian Stalkowski. W niej dobry startem popisali się tarnowianie, ale na drugim łuku błąd popełnił Michał Gruchalski, którego wyprzedził Oskar Fajfer. Zawodnik Startu do końca atakował jeszcze Petera Ljunga, a junior gospodarzy jechał w za Michałem Gruchalskim. Ostatecznie to jednak Jaskółki dołożyły dwa oczka do przewagi w tym spotkaniu.

W czwartym biegu dobrze spod taśmy wystrzelił Przemysław Konieczny, a przy kredzie wcisnął się Ernest Koza. Jaskółki wysforowały się na prowadzenie, ale z tył upadł Adrian Gała po kontakcie z Damianem Stalkowskim. Sędzia zarządził powtórkę w czwórkę, a juniora Startu ukarał ostrzeżeniem. W powtórce już tak dobrze nie było, bo gospodarze odrobili dwa oczka. Po starcie prowadził Ernest Koza, ale atakami cały czas nękał go Adrian Gała. Zawodnik gospodarzy dopiął swego w drugiej części biegu. Niestety punktów nie wywalczył Przemysław Konieczny, który jechał w dosyć bliskiej odległości za Damianem Stalkowskim.

Podziałem punktów zakończył się bieg piąty. Od startu prowadził Ernest Koza, a na trzeciej pozycji z ambicjami na wyprzedzenie Timo Lahiego jechał Artur Mroczka. Zawodnik Jaskółek na trzecim okrążeniu popełnił jednak fatalny błąd, co łatwo wykorzystał Oliver Berntzon. Jadący z przodu Ernest Koza do końca musiał uważać jeszcze na ataki szybkiego Fina.

Sukcesem gospodarzy zakończył się bieg szósty w którym niespodziewanie dwa oczka wpadły na konto Damiana Stalkowskiego, który jadąc z rezerwy taktycznej pokonał parę Jaskółek. Z przodu bezapelacyjne zwycięstwo zapisał na swoim koncie Oskar Fajfer.

Pechowo upadł przy wyjściu z pierwszego łuku biegu siódmego Mateusza Cierniaka. Juniora Jaskółek na całe szczęście zdołał ominąć Peter Ljung. W powtórce bez Mateusza Cierniaka osamotniony Szwed po starcie znalazł się na ostatniej pozycji. Ambitnie jednak gonił parę Startu, wyprzedzając Adriana Gałę na trzecim okrążeniu. Po zakończeniu drugiej serii startów Jaskółki remisowały w Gnieźnie po 21.

Po myśli tarnowian układał się bieg ósmy. Prowadził Artur Mroczka, a jadącego na trzeciej pozycji Ernesta Kozę atakował ambitnie Damian Stalkowski. Junior gospodarzy na ostatnim wirażu trzeciego okrążenie nie opanował motocykla i upadł. Z powtórki został wykluczony. W drugim podejściu do biegu ósmego taśmy dotknął Oskar Fajfer, a jadący za niego Marcel Studziński nie miał szans z parą tarnowian. Mimo to, młodzieżowiec gospodarzy jechał cały czas w bliskim kontakcie z duetem Jaskółek.

Dwa oczka do przewagi Jaskółki dołożyły w biegu dziewiątym. Całą stawkę założył z czwartego pola Michał Gruchalski. Później zawodnik Unii do końca odpierał ataki Adriana Gały. Ten z kolei musiał uważać na jadącego blisko Kima Nilssona. Pecha miał Jurica Pavlic, który zanotował defekt zaraz po starcie.

W ostatnim wyścigu trzeciej serii gospodarze łatwo poradzili sobie z Peterem Ljungiem. Tym samym Start zmniejszył przewagę w meczu do tylko dwóch oczek.

Świetna walka w biegu jedenastym Mateusza Cierniaka i Oliviera Berntzona. Młodzieżowiec Jaskółek przez niemal cztery okrążenia odpierał zaciekłe ataki Szweda. Niestety na ostatnim łuku pojechał zbyt szeroko, co na kresce wykorzystał zawodnik gospodarzy. Ważne zwycięstwo zanotował bardzo szybki Ernest Koza i Jaskółki odskoczyły o kolejne dwa punkty.

Niewiele poza pierwszym wirażem działo się w biegu dwunastym. Michał Gruchalski próbował wypchnąć po starcie Timo Lahtiego, ale Fin przyciął do kredy i objął prowadzenie. Zawodnicy na metę wpadli w dosyć dużych odległościach.

Już w trzynastej gonitwie Jaskółki mogły zapewnić sobie ligowe punkty. Niestety ambitnie jadący Adrian Gała na drugim okrążeniu zdołał przedzielić parę Jaskółek. Z przodu po dobrym starcie i założeniu całej stawki pewne trzy oczka zapisał na swoim koncie Artur Mroczka. Dzięki wygranej 4:2 Unia powiększyła przed biegami nominowanymi do sześciu punktów.

Losy meczu Jaskółki rozstrzygnęły już w pierwszym z biegów nominowanych, który tarnowianie wygrali podwójnie dzięki fantastycznej postawie Michała Gruchalskiego i Petera Ljunga. Rezerwa taktyczna w postaci Timo Lahtiego spaliła na panewce, bo Fin na mecie zameldował się ostatni.

Podziałem punktów zakończył się ostatni bieg dnia. W pełni zrehabilitował się za poprzedni wyścig Timo Lahti, który wygrał. Z nim na metę wpadli jednak tarnowianie. Tym samym Unia Tarnów pokonała Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno różnicą aż dziesięciu punktów.

Bohaterem Jaskółek był z całą pewnością Ernest Koza – zdobywca trzynastu punktów. W końcu przypomniał o sobie waleczny Artur Mroczka, który poza jednym startem spisywał się znakomicie. Swoje zrobili także Michał Gruchalski i Peter Ljung. Nieco pecha miał Mateusz Cierniak, który upadł w jednym z biegów, ale on również „swoje zrobił”. Nieźle wypadł również Kim Nilsson, który w dwóch biegach dobrze spisywał się na dystansie.

Najbliższy mecz Unia Tarnów rozegra na domowym torze już w czwartek o 18:00, a rywalem Jaskółek będzie Lokomotiv Daugavpils.Marcin Michoń