Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego. W sierpniu wyniosła ona 6,1 proc. i nie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca. Za to o półtora tysiąca spadła liczba bezrobotnych.

Najnowsze dane GUS to dobry sygnał, który oznacza, że trend wzrostu bezrobocia, który notowaliśmy od kwietnia został zatrzymany. To również dowód na to, że tarcza antykryzysowa zadziałała, a zdecydowane kroki podjęte przez rząd uratowały nas przed lawinowym wzrostem bezrobocia – mówi Marlena Maląg, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia wyniosła 6,1 proc. Warto zauważyć, że taki sam poziom bezrobocia odnotowano również w lipcu i czerwcu. W sierpniu w rejestrach urzędów pracy figurowało dokładnie 1028,0 tys. osób. To o półtora tysiąca osób mniej niż w lipcu.

Warto jednak zauważyć, że sierpień jest pierwszym miesiącem, od wybuchu pandemii, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych. To dobra wiadomość – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.