Przybliża się termin ponownego otwarcia mostu w Ostrowie. To efekt bardzo korzystnych dla powiatu tarnowskiego decyzji, które zapadły w Warszawie. Przyznano na ten rok 12 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont i odbudowę przeprawy nad Dunajcem.

Mimo pandemii koronawirusa państwo polskie działa sprawnie nie tylko w sprawach walki z Covid-19. Przykładem jest most w Ostrowie. W ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki przyznał 4 mln zł z rezerwy budżetu państwa na pierwszy etap remontu przeprawy. Rozebrano starą konstrukcję i przełożono kanalizację z gminy Wierzchosławice.

21 kwietnia br. dotarła do starostwa wiadomość, że powiat tarnowski otrzymał 12 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na kontynuowanie prac w 2021 roku . - To historyczna chwila dla naszego powiatu. Ta data na długo zapisze się w mojej pamięci, gdyż nasze starania o pozyskanie środków finansowych na doprowadzenie do finału remontu mostu w Ostrowie znalazły urzeczywistnienie w faktach – powiedział starosta Roman Łucarz.

Już wcześniej ogłoszony został przetarg na dokończenie inwestycji. Po otwarciu ofert okazało się, że najtańsza opiewa na kwotę 27,5 mln zł, znacznie mniej niż to było przewidywane w kosztorysie. Weryfikacja jest już na końcowym etapie i wkrótce podpisana ma zostać umowa. Rozpoczęcie prac planowane jest w maju. - Staraliśmy się o 80 procentowe dofinansowanie i takie będziemy mieli. W przyszłym roku spodziewamy się jeszcze przyznania około 8 mln zł – stwierdził starosta. – Mówi się, że sukces ma wielu ojców i tak jest w tym przypadku, ale stoją za nim konkretne osoby i chcę wyraźnie podkreślić komu te pieniądze zawdzięczamy. To przede wszystkim pani poseł Anna Pieczarka, która kontaktowała się z nami co kilka dni i interweniowała gdzie tylko to było możliwe. To pan minister Andrzej Adamczyk, który wydał pozytywną rekomendację do dofinansowania na poziomie 80 procent, to były poseł Edward Czesak, który pomagał poprzez swoje kontakty, to pani premier i obecny poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło, która wspierała nasze starania. Szczególne podziękowania kieruję do pana premiera Mateusza Morawieckiego, który podjął ostateczną decyzję i zadeklarował również przyjazd do Ostrowa, by osobiście sprawdzić postępy prac przy moście, oraz panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Zainteresował się tematem mostu w Ostrowie po wizycie w Wierzchosławicach i od tego czasu w stałym kontakcie z nami był minister w prezydenckiej kancelarii Piotr Ćwik.

Termin zakończenia inwestycji wyznaczony ma być na koniec marca 2022 roku, ale starosta Roman Łucarz zapewnia, że jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to ruch na moście zostanie puszczony jeszcze przed tegorocznym Sylwestrem. W przyszłym roku byłyby wykonywane prace wykończeniowe wraz z ponownym umiejscowieniem pod mostem rury kanalizacyjnej. - Droga do tego była długa, ale bardzo się cieszę, że wreszcie udało się doprowadzić do szczęśliwego finału sprawę mostu w Ostrowie, jeśli idzie o zapewnienie finansowania tego przedsięwzięcia – wyznała poseł Anna Pieczarka.

- Przeżywaliśmy trudne chwile po zamknięciu tego mostu, ale nie wracajmy do historii. Ważne, że idziemy do przodu, że będzie solidny most, który przetrwać powinien następne pięćdziesiąt lat. Przypominam, ze budowany będzie również łącznik między Mościcami a wierzchosławickim węzłem autostradowym, który gotowy ma być do połowy 2023 roku. Na terenie gminy Wierzchosławice z udziałem środków z budżetu państwa, samorządu województwa małopolskiego oraz powiatu tarnowskiego realizowane będą więc dwie inwestycje o łącznej wartości blisko 200 mln zł – dodał wicestarosta Jacek Hudyma.