Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka przedstawiła założenia „Polskiego Ładu”, kompleksowej strategii gospodarczej rządu na przezwyciężenie skutków pandemii i wzrost zamożności Polaków. W briefingu prasowym uczestniczyli również samorządowcy z powiatu tarnowskiego, którzy przekonywali, że rządowy program daje szansę zrealizowania inwestycji, które zmienią oblicze Polski lokalnej.

- Polski Ład to konkrety, które budować będą sprawiedliwe, solidarne i zasobne państwo. To propozycje skierowane do każdej Polki i każdego Polaka, by żyło się im lepiej. Kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Od przyszłego roku emerytura do 2,5 tysiąca złotych będzie bez podatku. Zniesione zostaną limity do specjalistów, a na ochronę zdrowia przeznaczane będzie 7 procent PKB. Już w czwartym kwartale tego roku będą mieszkania bez wkładu własnego i będzie można budować dom do 70 metrów kwadratowych bez formalności – mówiła poseł Anna Pieczarka.

Starosta Roman Łucarz powiedział, że dla samorządu powiatu tarnowskiego „Polski Ład” zaczął się dużo wcześniej. Starostwo otrzymało duże środki finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ma też rządowe wsparcie przy modernizacji powiatowych dróg.

- Ważna jest również troska o zdrowie. Każdy kto ukończy 40 rok życia będzie mógł za darmo skorzystać z pakietu badań profilaktycznych finansowanych przez państwo – stwierdził starosta.

Wicestarosta Jacek Hudyma podkreślił, że ważna jest wiarygodność rządu, że to co zostaje zapowiedziane i obiecane jest później realizowane.

- Polski Ład przyniesie wiele korzyści także osobom niepełnosprawnym. Jako powiat będziemy chcieli skorzystać ze stworzonych możliwości i wybudować w Dwudniakach, właśnie z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, Zakład Aktywizacji Zawodowej – dodał.

O szansach na zrealizowanie inwestycji dzięki Polskiemu Ładowi, ważnych dla lokalnych społeczności mówili ponadto wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, wójt Rzepiennika Strzyżewskiego Marek Karaś i wójt Wietrzychowic Tomasz Banek.