Od 1 września w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie za bilet zapłacić będzie można kartą. Na razie możliwy będzie zakup w ten sposób biletów jednorazowych – zwykłych i ulgowych – w przyszłości dostępne będą również bilety czasowe, przystankowe i przesiadkowe.

Specjalne kasowniki przystosowane do zakupu biletów za pomocą zbliżeniowej karty kredytowej zamontowane zostały we wszystkich 95 autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Są one wyposażone w siedmiocalowy dotykowy ekran LCD, którego oprogramowanie jest w pełni kompatybilne z posiadanym przez MPK. Zakup biletu będzie bardzo prosty. Na podstawowym ekranie kasownika będą do wyboru trzy opcje: bilet normalny, bilet ulgowy oraz zakup wielu biletów. Po wyborze liczby biletów i ich rodzajów wystarczy zbliżyć kartę lub smartfon posiadający skojarzoną kartę płatniczą i poczekać na akceptację transakcji. Warto zaznaczyć, że nowe kasowniki obsługiwać będą wyłącznie wariant zbliżeniowy.

Po zakupie biletu pasażer nie otrzyma żadnego wydruku, jest to ustawowa regulacja dotycząca płatności za usługi transportowe i parkingowe. Sprawdzanie biletów odbywać będzie się za pomocą specjalnych urządzeń, dzięki którym kontroler po przyłożeniu karty kredytowej lub smartfona otrzyma informację o dokonaniu zakupu i czasie transakcji. - Jest to o tyle ważne, że bilet jednorazowy jest u nas równocześnie biletem na pół godziny na kilka linii, więc w tym wypadku musimy pamiętać godzinę skanowania, która wyświetlana jest na kasowniku – wyjaśnia prezes MPK, Jerzy Wiatr. Operacja kontroli będzie całkowicie bezpieczna, numer karty na żadnym etapie nie będzie dostępny dla osób trzecich, w tym dla MPK i ZDiK.

– Nowe kasowniki zamontowane są w centralnej części pojazdu, tak aby łatwo było je znaleźć. W tym celu na szybach koło środkowego wejścia zrobiliśmy specjalne, duże oznaczenia. Oprócz tego co kilka minut będą odtwarzane komunikaty zachęcające do korzystania z nowej formy płatności. Warto dodać, że będą to dodatkowe, trzecie lub czwarte w zależności od wielkości pojazdu, kasowniki w autobusie – dodaje Jerzy Wiatr.

Początkowo za pomocą karty będzie można kupić bilety jednorazowe, zwykłe lub ulgowe. Kasowniki są jednak technologicznie przystosowane do obsługi płatności za bilety przystankowe, czasowe i przesiadkowe. – Ten zaawansowany etap zostanie wdrożony po kilku miesiącach. Nie mogę powiedzieć dokładnie kiedy, bo musimy najpierw to wszystko wdrożyć i przetestować, poza tym wiąże się to z dokupieniem dodatkowego oprogramowania. Mam jednak nadzieję, że będzie to 6-9 miesięcy. To bardzo skomplikowany system korzystający ze specjalnej chmury obliczeniowej, ale już dzisiaj wiemy, że potrafimy to zrobić – twierdzi Jerzy Wiatr.

Koszt zakupu kasowników, ich montażu oraz zmiany oprogramowania wyniósł 650 tysięcy złotych i sfinansowany został ze środków własnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. MPK przeznaczyło również 60 tysięcy złotych na zakup urządzeń sprawdzających.

(sm)