Dobiegły końca prace przy zagospodarowaniu, położonego przy ul. Bernardyńskiej i Małe Schody, skweru księdza kapitana Piotra Gajdy. Inwestycja realizowana była w ramach projektu rewitalizacji tarnowskiej Starówki „Nowe przestrzenie zdarzeń”. Tarnowianie już w pierwszy wieczór po otwarciu podziwiali grającą i świecącą fontannę, która jest główną atrakcją skweru.

W latach 80. ubiegłego wieku, ze względu na zbliżającą się wizytę papieża Jana Pawła II, wyburzono będącą w bardzo złym stanie technicznym kamienicę przy Małych Schodach. Odsłonięto wtedy fragment miejskiego muru, który niestety przez ponad 30 lat oczekiwał na rewitalizację. Jesienią 2017 roku rozpoczęto pierwszy etap remontu obejmujący swoim zakresem Małe Schody. W zeszłym roku rozpoczęto prace remontowe dotyczące rekonstrukcji muru miejskiego z wykonaniem murów oporowych, które zabezpieczyły także przed degradacją kamienice przy ul. Zakątnej.

Wykonanie tych prac określiło założenia koncepcji projektowej wykorzystującej podstawę muru oporowego do stworzenia kilkupoziomowych tarasów z wodną kaskadą, podświetleniem wzdłuż odrestaurowanych murów i multimedialną fontanną. wypłaszczony teren do prezentacji.Mieszkańcy Tarnowa już mogą dwa razy dziennie, o godz. 13 i 20.30, oglądać specjalne pokazy - strumień wody z fontanny dostosowany jest do muzyki (wieczornym pokazom dodatkowo towarzyszy iluminacja). I tak np. w poniedziałki w południe posłuchać będzie można „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Krzysztofa Pendereckiego i utworów Józefa Krogulskiego, a wieczorem muzyki filmowej, skomponowanej m.in. przez Ennio Morricone. Wtorkowe pokazy przebiegać będą pod znakiem muzyki klasycznej (Bach, Vivaldi)oraz filmowej, a w środę wieczorem coś dla siebie znajdą kibice piłki nożnej (hymn Ligi Mistrzów). Z kolei czwartkowy pokaz wieczorny będzie ukłonem w stronę miłośników starych polskich filmów i seriali. W piątkowe południe posłuchać będzie można dzieł Mozarta, Jana Straussa czy Beethovena, w sobotę od godz. 13 zabrzmi natomiast muzyka z klasycznych filmów dla dzieci. Muzyki filmowej posłuchać będzie można również w sobotę wieczór, niedziela przy nowej fontannie upłynie natomiast pod znakiem klasyki.

Taka otwarta przestrzeń publiczna wymagała wprowadzenia dwóch źródeł wody, dzięki czemu w okresie letnim zmniejszy się m.in. temperatura powietrza na tym obszarze - wprowadzono m.in. dysze rozpylające wodę, która obniża temperaturę w stosunku do otoczenia.

Pozostała cześć skweru została zagospodarowana elementami zieleni: m.in. trawnikami, drzewami, krzewami irgi, berberysu i wysokimi trawami, a w podstawie ceglanego muru zasadzono bluszcz zimozielony. Zamontowano także dającą cień pergolę, w której posadzono krzewy i rośliny płożące.

Elementem dopełniającym przestrzeń skweru księdza kapitana Piotra Gajdy jest wykonana z brązu, opisana po polsku, angielsku i pismem Braille’a makieta Starego Miasta z zarysem murów miejskich oraz mający 9 metrów wysokości i blisko 8 metrów szerokości mural przedstawiający najstarszą panoramę Tarnowa z 1644 roku.

Inwestycja kosztowała 1 mln 951 tys. zł, z czego 1 mln 392 tys. zł to dotacja z Unii Europejskiej.