Rozprawka w oparciu o „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz analiza wiersza Anny Kamieńskiej „Daremne” to tematy, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści podczas dzisiejszego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Matura rozpoczęła się o godz. 9, a przystąpiło do niej ponad dwa tysiące uczniów tarnowskich liceów i techników. Zdający, z uwagi na reżim sanitarny, musieli posiadać własny długopis oraz zakrywać nos i usta. Maseczki mogli zdjąć dopiero po zajęciu ławek.

Na rozwiązanie arkuszy przeznaczono 170 minut. Maturzyści musieli m.in. rozpoznać fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu Tadeusza Pszczołowskiego „Przydatność sztuki przekonywania” oraz Józefa Tischnera „Co znaczy myśleć”. Nie zabrakło też dłuższej formy wypowiedzi. Uczniowie mogli wybierać między rozprawką, nawiązując do „Wesela” Wyspiańskiego, a analizą wiersza Anny Kamieńskiej.

Jak egzamin ocenili sami zainteresowani? -Teksty były dość łatwe, zadania wymagające dokładnego wczytania się. Nie zabrakło zadań o gramatyce, one były najtrudniejsze. Temat rozprawki był bardzo przyjemny, przynajmniej dla mnie i moich kolegów – opowiada Małgosia, maturzystka z tarnowskiego III LO.  

O godz. 14 rozpoczął się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Jutro maturzyści wystawią na próbę swoją wiedzę z matematyki.


(ks)