Przed nami kolejny etap luzowania obostrzeń. Tym razem dotyczy on sfery gastronomicznej. Od jutra, 15 maja, nastąpi otwarcie gastronomii zewnętrznej, czyli ogródków letnich restauracji, pubów i kawiarni. Stoliki i parasole staną również na tarnowskim Rynku.

W tym roku ogródki będą usytuowane po wschodniej i zachodniej części Rynku. Zdaniem p.o. konserwatora zabytków, Andrzeja Szpunara, takie rozwiązanie zaproponowane przez Targowiska Miejskie jest rozsądne. Ważne jest, aby w części wschodniej ogródki były tak ustawione, aby osoby wchodzące na Rynek nie trafiały od razu na parasole. Ogródki nie mogą również zasłaniać ratusza i katedry.

Przypomnijmy, że ogródki muszą funkcjonować z zachowaniem reżimu sanitarnego - odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Obsługa lokalu jest zobowiązana do zakrywania ust i nosa przez cały czas pracy.

Klienci nie mogą sami podchodzić do baru wewnątrz lokalu, mogą jednak korzystać z toalety. Obsługa lokalu musi restrykcyjnie przestrzegać zaleceń dotyczących higieny, dezynfekcji i innych wytycznych sanitarnych.

(pm)