Przedstawiciele naszego miasta oraz węgierski konsul uczcili dzisiaj 227. rocznicę urodzin generała Józefa Bema oraz 173. rocznicę powstania węgierskiego. Przed jego mauzoleum spotkali się prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, zastępca prezydenta Agnieszka Kawa, konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencser oraz wiceprezes Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier Andrzej Szpunar.

- Dzisiaj jesteśmy przy mauzoleum, jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a na pewno jest ono najpiękniejsze dla Węgrów i Polaków. Bem był bohaterem nie tylko Węgier, ale i Polski, mamy więc wspólne korzenie i wspólną historię dążenia do wolności – mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencser podkreślał natomiast, że nad przyjaźnią polsko-węgierską pracuje wiele osób. – Byłem tutaj kilka tygodni temu i dostrzegłem, że w Tarnowie bardzo dużo osób pracuje nad dobrą relacją między naszymi krajami, a nie tylko o niej mówi. Tym bardziej było mi miło poznać ludzi, którzy wprawiają słowa w czyny.

Oddać hołd generałowi przyszli także dyrektorzy szkół, które od wielu lat współpracują z Węgrami. – Ta relacja trwa od ponad 60 lat. Oczywiście jako szkoła działamy na tle edukacji. Zaczęło się od placówek szkolnych w Kiskőrös, później Balatonfüred, Veszprém, Budapeszt, a potem Miszkolc. Pracujemy z nimi w ramach wymian, organizujemy różne konkursy – mówiła Teresa Kot, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 15 im. generała Józefa Bema. Jak dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Sportowymi Andrzej Kot, ich współpraca z Węgrami trwa od 25 lat. - My także, jako placówka edukacyjna, działamy ze szkołami na Węgrzech, realizujemy wspólnie programy europejskie, wymiany. Dla młodzieży przygotowywane są zajęcia w węgierskich szkołach, organizujemy spotkania integracyjne, zwiedzanie, zapoznawanie się z kulturą obcego narodu. Także i młodzież z Węgier tutaj przyjeżdża. Staramy się zachować równowagę–rocznie około 100 osób podróżuje w jedną i w drugą stronę.

Okolicznościowe wiązanki zostały również złożone pod pomnikiem gen. Józefa Bema na Placu Węgierskim oraz pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę frontową budynku, stojącego na miejscu rodzinnego domu bohatera Polski, Węgier i Turcji.

(mt)