Trwają prace budowlane związane z realizacją projektu „Gospodarowanie wodami opadowymi w zlewni potoku Stary Wątok w Tarnowie”. Planowo zakończyć miały się one w grudniu, wykonawca -Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego z Krakowa - wystąpił jednak z wnioskiem o wydłużenie terminu.

Powodem tego są nieprzewidziane kolizje, niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiające ciągłość prowadzenia prac oraz pandemia koronawirusa i związane z nią opóźnienia dostaw urządzeń i materiałów niezbędnych do zakończenia inwestycji.

Głównym celem projektu jest przywrócenie naturalnego stanu równowagi biologicznej pomiędzy ilością wód opadowych, zasilających zlewnię potoku Stary Wątok w Tarnowie, a ilością wód odpływających do Białej. Stary Wątok przyjmuje wody opadowe z obiektów mieszkalnych i usługowych, zlokalizowanych na obszarze swojej zlewni. Okresowo, w momencie występowania dużych opadów, trafiają tam również wody z przelewów burzowych miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz wody opadowe i drenażowe z terenu Galerii Tarnovia. Dotychczas odprowadzane one były do Białej w sposób grawitacyjny, co przy wysokim stanie rzeki powodowało podtopienia okolicznych terenów, a szczególnie budynków mieszkalnych i usługowych przy ul. św. Katarzyny.

Zadanie obejmuje budowę pompowni przewałowej wód opadowych na Starym Wątoku (o wydajności maksymalnie 2 metrów sześciennych na sekundę), remont jego koryta na odcinku od wału przeciwpowodziowego Białej do wylotu jego zarurowanej części, zlokalizowanego poniżej ul. Krakowskiej oraz budowę infrastruktury towarzyszącej.

Prace przy budowie pompowni rozpoczęto w czerwcu. Wykonano już dwukomorowy zbiornik o konstrukcji żelbetowej o wymiarach 12.9 na 10 metrów zbudowany na korycie Starego Wątoku, żelbetową ścianę czołową stanowiącą wlot do zamkniętego kolektora dopływowego do pompowni wód zgromadzonych w zbiorniku dopływowym oraz otwarty zbiornik dopływowy ubezpieczony gabionami siatkowo-kamiennymi i płytami otworowymi w dnie, którego zadaniem będzie przejęcie i częściowa retencja wód potoku.

W trakcie budowy są dwa kolektory w postaci dwóch równoległych rurociągów. Jeden między ścianą wlotową, a budynkiem pompowni, drugi od budynku do przepustu wałowego. Jednocześnie prowadzone są prace przy regulacji koryta Starego Wątoku. Do tej pory usunięto istniejące zakrzaczenia, dokonano korekty trasy koryta, przystąpiono również do reprofilacji oraz zaprojektowanego ubezpieczenia skarp i dna potoku.

Całkowity koszt robót budowlanych wynosi blisko 4.8 miliona złotych.

(sm)