Przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy Cmentarzu Starym odbyły się dzisiaj uroczystości z okazji 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Wartę honorową przed pomnikiem wystawiło XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. - Ceńmy sobie wolność słowa i wolność praw obywatelskich, praw człowieka. To wszystko składa się na to, co nazywamy ojczyzną. Dzisiaj z barwami narodowymi w ręce możemy złożyć wieńce przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu i w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy i cywilnych ofiar drugiej wojny światowej - powiedział. Prezydent zaprosił również wszystkich mieszkańców na uroczystości, które odbędą się dzisiaj o godz. 17 na ul. Urszulańskiej, przed budynkiem, gdzie podczas wojny miało swoją siedzibę Gestapo. – Będziemy pamiętać o tych, którzy nie na froncie, ale w lochach tego budynku tracili zdrowie i życie. Niech to będzie swojego rodzaju memento, iż nigdy więcej nie chcemy na polskiej ziemi takich wydarzeń – dodał Roman Ciepiela.

W dalszej części uroczystości, zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć poległych żołnierzy i ofiar cywilnych największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji i towarzystw, złożyli przed pomnikiem wieńce, wiązanki oraz Światła Pamięci. Obchody zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

(sm)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ