Dziś, 17 maja ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla nastolatków powyżej 16. roku życia. To następny etap rządowego planu szczepień.

Nastolatkowie, którzy chcą się zaszczepić, muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. E-skierowania są dostępne na platformie https://pacjent.gov.pl/ - Otrzymają je wszystkie osoby, które ukończyły 16 rok życia. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. e-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 roku życia w odstępach tygodniowych – informuje strona rządowa.

Rejestracja wygląda tak samo, jak w przypadku dorosłych. Mogą to zrobić na kilka sposobów:
- wysyłając wiadomość SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
- dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989,
- za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl,
- lub kontaktując się z konkretnym punktem szczepień.

Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”. Dokument, oprócz pytań dotyczących m.in. stanu zdrowia i przyjmowanych leków, zawiera także uzupełnienie dotyczące zgody opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. Jeżeli nastolatek przyjdzie do punktu szczepień bez wypełnionego formularza, dostanie go na miejscu. W takim przypadku powinien jednak udać się na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.

(pm)