Rząd poinformował, że restrykcje, które miały trwać do 18 kwietnia, zostają przedłużone o kolejny tydzień. To oznacza, że obostrzenia zakończą się w niedzielę, 25 kwietnia. Zmiany nastąpiły tylko w obszarze edukacji – od poniedziałku, 19 kwietnia najmłodsi wrócą do przedszkoli i żłobków.

W praktyce oznacza to, że dalej obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, zachowanie dystansu czy noszenie maseczek. Kina, teatry, a także sklepy wielkopowierzchniowe, galerie handlowe, zakłady fryzjerskie czy markety budowlane będą wciąż zamknięte. To samo dotyczy restauracji, które teraz serwują jedzenie na wynos i dowóz. Nadal nie będzie można też skorzystać z siłowni, klubów fitness i centrów sportowych. Z jednym wyjątkiem – będzie można uprawiać sport na obiektach sportowych na powietrzu. Możliwa będzie organizacja rozgrywek młodzieżowych oraz innych aktywności z maksymalną liczbą uczestników do 25 osób.

Ponadto do 3 maja zostają przedłużone obostrzenia dotyczące ruchu turystycznego – hotele nie będą przyjmować gości w celach wypoczynkowych, a jedynie, jak to do tej pory, osoby będące w podróży służbowej lub medyków.

Dalej obowiązuje dziesięciodniowa kwarantanna po przyjeździe z zagranicy transportem zbiorowym. Więcej informacji na temat aktualnych obostrzeń znajduje się TUTAJ.

(pm)