Trwa remont Bramy Seklerskiej znajdującej się na skwerze Sandora Petöfiego. – Brama została zamontowana 20 lat temu, wymaga kompletnej renowacji – mówi Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla „Starówka”.

W ramach inwestycji wymieniane są wszystkie gonty. Zostanie także zrekonstruowana więźba dachu, wypełnione będą pęknięcia i ubytki. Następnie pracownicy wyrównają kolor bramy oraz oczyszczą i zaimpregnują ją.

Remont bramy to pomysł Rady Osiedla „Starówka”. – Z realizacją tego projektu czekaliśmy już dwa lata. Chcemy w ten sposób dbać o pomniki historii i zaopiekować się zabytkami w ramach budżetu na tyle, na ile jesteśmy w stanie – dodaje Ryszard Żądło.

Koszt inwestycji to 23,5 tysiąca zł i pochodzi ze środków RO „Starówka”.

Przypomnijmy, że Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego jest darem węgierskiej Fundacji Irott Szó i miasta Sepsiszentgyőrgy dla miasta Tarnowa. Jest to druga, obok Starego Sącza taka brama w Polsce. Dzień jej przekazania (26.05.2001 r.) wiąże się ze 170 rocznicą bitwy pod Ostrołęką – jednej z bitew powstania listopadowego, w której walczył Józef Bem.

(mt)