Tarnowska sieć rowerów miejskich powiększyła się o nowe stacje wypożyczeń, które powstały dzięki współpracy operatora systemu, Nextbike Polska z Urzędem Miasta Tarnowa i Zarządem Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Na mapie miejskiej wypożyczalni pojawia się właśnie sześć nowych punktów wypożyczeń, liczba pojazdów zwiększyła się o 60.

Nowe stacje Tarnowskiego Roweru Miejskiego powstały w okolicach ul. Marynarki Wojennej, na os. Legionów Henryka Dąbrowskiego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 23, na ul. Słonecznej (przy biurowcu), na ul. Lwowskiej – niedaleko skrzyżowania z ul. Kowalską, na ul. Klikowskiej w pobliżu kościoła oraz na ul. Mościckiego, przy wylocie ul. Rolniczej. Od tej pory Tarnowski Rower Miejski będzie się składał z 16 stacji i 160 jednośladów.

Jak widać, większa też będzie flota dostępnych rowerów. Przybędzie 60 nowych pojazdów, w tym 10 wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci. W przypadku rowerów z fotelikami obowiązują takie same zasady wypożyczenia i zwrotu oraz identyczny taryfikator, jak w przypadku pozostałych jednośladów. W rowerach z fotelikami nie przewozimy dziecka w wieku poniżej 9 miesięcy lub ważącego mniej niż 9 kilogramów. Fotelik jest przygotowany do przewozu jednego dziecka, ważącego maksymalnie 22 kilogramy. Paski fotelika powinny być zawsze zapięte (nawet, jeśli nie przewozimy dziecka). W foteliku nie umieszczamy toreb czy innego, dodatkowego obciążenia.

- Cieszy nas rozbudowa systemu roweru miejskiego, bo tarnowianie od razu po uruchomieniu pierwszych stacji zaakceptowali i polubili ten środek transportu, o czym świadczy choćby liczba wypożyczeń i wiele przychylnych uwag – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. – Jednocześnie użytkownicy roweru dzielą się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi usytuowania stacji roweru, sugerując pewne zmiany. Na pewno weźmiemy te głosy pod uwagę – dodaje prezydent. – Zadowoleni jesteśmy, iż rozwija się alternatywny i ekologiczny transport miejski.

Rowery miejskie pojawiły się w Tarnowie w październiku 2018 roku. Od tego czasu zostały wypożyczone ponad 28,5 tys. razy, a do systemu przyłączyło się ponad 6 tys. osób.

Tarnowianie najchętniej jeździli na rowerach ze stacji Park Strzelecki i z powrotem (11,2 % przejazdów), z punktu osiedle Zielone i z powrotem (7,6 %) oraz ze stacji dworzec PKP i z powrotem (5,5%).

Tarnowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej w wersji premium bezpłatna przejażdżka trwa aż 30 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin.