W najnowszym „Raporcie o stanie środowiska w Tarnowie” za 2019 rok pojawiły się informacje dotyczące poprawiającej się jakości powietrza w mieście. Choć do ideału jeszcze daleko i zimą smog daje się we znaki, to jednak spada poziom zanieczyszczeń, a ubiegły rok był najlepszym pod tym względem od wielu lat. Na zdjęciu stacja pomiarów zanieczyszczeń powietrza przy ul. Bitwy pod Studziankami.

Jakość powietrza w Tarnowie monitorują dwie automatyczne stacje pomiarowe zlokalizowane przy ul. Bitwy pod Studziankami (tzw. stacja tła miejskiego) oraz przy ul. Ks. Romana Sitki (stacja komunikacyjna). Pierwsza z nich automatycznie prowadzi jednogodzinne pomiary pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla i ozonu oraz pomiary manualne (24-godzinne) pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, zawartości benzo(a)pirenu oraz arsenu, ołowiu, niklu i kadmu w pyle PM10. Na stacji przy ul. Ks. Romana Sitki prowadzone są automatyczne jednogodzinne pomiary pyłu zawieszonego PM10, PM2,5, dwutlenku azotu, tlenków azotu i tlenku węgla, oraz pomiary manualne (24-godzinne) benzenu.

Z ubiegłorocznych zestawień wynika, iż na stanowisku przy ul. Bitwy pod Studziankami stężenie średnioroczne pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 26 µg/m sześć. i osiągnęło niższą o 6 µg/m sześć wartość niż rok wcześniej. W miesiącach letnich średnia stężeń PM10 wyniosła niespełna 20 µg/m sześć, od października do marca średnia wynosiła 31,5 µg/m sześć. i była o 8,5 µg/m sześć. niższa niż w roku 2018. W tym czasie notowane były przekroczenia norm w styczniu, gdy stężenie PM10 wyniosło 47 µg/m sześć. i była to najwyższa wartość osiągnięta w 2019 roku, ale mniejsza o 5 µg/m sześć. od wartości najwyższej w 2018 roku.

Również na stanowisku pomiarowym przy ul. Ks. Romana Sitki stężenie średnioroczne pyłu zawieszonego PM10 było niższe o 2 µg/m sześć. w porównaniu do roku 2018.

Również średnioroczne stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, uzyskane w pomiarach automatycznych, były o 2 µg/m sześć. niższe niż w roku 2018. Najwyższe odnotowano w styczniu i było o 3 µg/m sześć. niższe od najwyższego stężenia osiągniętego w 2018 roku. W styczniu, lutym i marcu stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 było wyższe od dopuszczalnego, natomiast w pozostałych miesiącach nie przekraczało dopuszczalnej wartości.

Średnioroczne stężenie dwutlenku azotu mierzone na stanowisku przy ul. Bitwy pod Studziankami wynosiło 20 µg/m sześć. i było takie samo jak w roku 2018. Na stanowisku przy ul. Ks. Romana Sitki wynosiło 27 µg/m sześć. i było niższe niż rok wcześniej o 3 µg/m sześć. Poziom dwutlenku azotu był znacznie niższy od dopuszczalnego średniorocznego stężenia, które wynosi 40 µg/m sześć. W 2019 roku Tarnowie spadło też stężenie roczne benzo(a)pirenu - do wartości 3 ng/m sześć.

Średnioroczne stężenie dwutlenku siarki wyniosło 6,8 µg/m sześć. (dopuszczalne to 20 µg/m sześć.). Niższe średnie niż rok wcześniej pokazały również stacje pomiarowe w przypadku stężenia tlenku węgla, spadła również średnia zawartość ozonu (131 µg/m sześć, mniej niż rok wcześniej o 32 µg/m sześć). Poziom docelowy ozonu to 120 µg/m sześć. z dopuszczalną częstością przekraczania do 25 dni w roku kalendarzowym, powinien być osiągnięty w roku bieżącym.


* * *

Poprawa jakości powietrza w mieście to w dużej mierze realizacja miejskiego projektu umożliwiającego udzielanie mieszkańcom dotacji do likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła. W 2017 r. podpisano umowę na 8 milionów złotych unijnego dofinansowania do projektu, dzięki temu w ciągu trzech lat w Tarnowie zlikwidowanych zostanie ponad 600 przestarzałych pieców i kotłów opalanych węglem lub drewnem. W 2019 r. zlikwidowano 228 palenisk węglowych, zastępując je ekologicznymi źródłami ciepła, dotychczas przekazano mieszkańcom dotacje w wysokości prawie 4 mln zł.

W ramach inwestycji proekologicznych polegających na montażu kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych zrealizowano 58 umów na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania z węglowego, w wyniku czego zlikwidowano 79 palenisk węglowych.