Od chwili wprowadzenia obostrzeń, tarnowska policja podjęła 430 interwencji, dotyczących gromadzenia się osób, przemieszczania się oraz braku maseczek ochronnych.

Niemal jedna trzecia z nich – dokładnie 139 - dotyczyła braku maseczek. W sumie nałożono 385 mandatów karnych (z czego 45 za brak lub niewłaściwe noszenie maseczki) na łączną kwotę 3240 złotych. Skierowano ponadto do sądu 74 wnioski o ukaranie (w tym 18 z powodu braku odpowiedniego zabezpieczenia ust i nosa), a wobec 223 osób zastosowano pouczenia (80 z nich pouczono za brak maseczek).

Tylko ostatnia doba przyniosła 34 interwencje związane z brakiem maseczek. Trzy osoby zostały ukarane mandatami karnymi na kwotę 250 złotych, wobec jednej skierowano wniosek o ukaranie do sądu, a wobec 34 zastosowano pouczenia.

- Policjanci za każdy razem podejmują decyzję o rodzaju zastosowania sankcji wobec wykroczenia, w zależności od powagi jego naruszenia oraz zachowania osoby, wobec której podejmowana jest interwencja – mówi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, asp. sztab. Paweł Klimek.

Przypominamy, że maseczki zasłaniające twarz i usta nie uchronią nas wprawdzie przed zarażeniem koronawirusem, ale w przypadku, gdy jesteśmy nieświadomym nosicielem, nosząc je, uchronimy przed zarażeniem innych.

(sm)