Trwa szósty dzień zbiórki na rzecz uchodźców i mieszkańców ukraińskich miast partnerskich Tarnowa. Lista potrzeb codziennie się zmienia. Publikujemy spis najpilniej potrzebnych rzeczy, które trafią m.in. do punktu informacyjnego na dworcu PKP, gdzie przez wolontariuszy zostaną rozdane uchodźcom.

Na tę chwilę najbardziej niezbędne są plastikowe miski na zupę, sztućce jednorazowe, kubki styropianowe, termosy (najlepiej o pojemności 0,7 l), kubki i butelki termiczne. Poszukiwane są mocne reklamówki z uszami, do których będzie można spakować pakiety dla uchodźców. Osoby, które chcą wesprzeć zbiórkę, proszone są o kupowanie słoiczków z jedzeniem dla małych dzieci, musy w tubkach, soki dla najmłodszych (najlepiej w kartonikach albo w plastikowych butelkach), produkty i przekąski suche (np. kabanosy), zupki w proszku, wody butelkowane (opakowania 0,5 l).

Ponadto zbierane są bandaże, lepce z opatrunkiem, sterylne opaski, kompresy, środki odkażające typu octanisept, środki (maści) na odparzenia (np. krem sudocrem), wody utlenione, syropy przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci. Na liście znajdują się również produkty higieny osobistej – podpaski, tampony, pampersy dla dzieci i dorosłych, papier toaletowy oraz nowa bielizna, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wciąż potrzebne są: pościel, śpiwory, karimaty, koce termiczne. Paczki z darami należy dokładnie opisać. Warto kupować jeden rodzaj produktów, np. karton jednego rodzaju konserw, chusteczek nawilżanych czy kaszy. Ułatwi to znacznie pracę wolontariuszy, którzy segregują rzeczy przy zbiórkach.

Prosimy, by wymienione produkty przywozić do punktów miejskich zbiórek – mieszczące się przy ul. Szewskiej 2 i w hali przy ul. Gumniskiej (w godz. od 9 do 17, w przypadku Szewskiej zbiórka potrwa do piątku). Stamtąd zostaną rozdysponowane według potrzeb – na dworzec PKP, gdzie działają wolontariusze, którzy pomagają uchodźcom, a także bezpośrednio na Ukrainę do miast partnerskich Tarnowa, które poprosiły o wsparcie.

(ww)