Wzorem ubiegłych lat, od 1 lipca do 31 sierpnia będzie można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem najważniejsze zabytki Tarnowa i wybrane miejsca regionu. Organizatorami tego wydarzenia są: Tarnowskie Centrum Informacji oraz Tarnowska Organizacja Turystyczna.

W Tarnowie, spacerki tradycyjnie skupią się na atrakcjach centrum - średniowiecznej starówce z zachowanymi fragmentami murów miejskich i architekturą epoki Odrodzenia i secesyjnej zabudowie ulic przylegających do starego miasta. Będzie to także okazja do poznania wielkich tarnowian, usłyszenia kilku słów o tragicznych losach tarnowskich Żydów podczas II wojny światowej czy o pierwszych więźniach KL Auschwitz, którymi byli Polacy z tarnowskiego więzienia. Osobno zwiedzać będzie można tarnowską katedrę – najznamienitszy z zabytków Tarnowa, z arcydziełami renesansowej rzeźby i najwyższymi pomnikami nagrobnymi dawnych właścicieli miasta. Spacery po Tarnowie rozpoczynać będą się codziennie o godz. 12 sprzed Tarnowskiego Centrum Informacji (Rynek 7). Katedrę zwiedzać będzie natomiast można od poniedziałku do piątku w godz. 9-12 i 15-18, w soboty od 9 do 12, a w niedzielę i 15 sierpnia od godz. 16 do 18.

W Zalipiu – jedynej w Polsce „Malowanej Wsi” – uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję poznać historię lokalnych twórców i meandry sztuki tworzenia kwiatowych dekoracji od miejscowej przewodniczki. Poza Zagrodą Felicji Curyłowej, będącej filią tarnowskiego Muzeum Okręgowego, zobaczyć będzie można domy i zabudowania biorące udział w corocznym konkursie „Malowana Chata” oraz bogato dekorowane wnętrze miejscowego kościoła. Zwiedzanie odbywać będzie się w soboty i w niedziele od godz. 11. Miejsce zbiórki – Zagroda Felicji Curyłowej.

„Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach jest miejscem tajemniczym i pełnym legend. Dla osób nieobeznanych, jest to po prostu zbiór ostańców piaskowcowych, malowniczo rozrzuconych na prawym brzegu Białej. Za jego powstaniem kryje się jednak, ginąca w mrokach dziejów, tragiczna historia, która z braku źródeł pisanych przetrwała jedynie w legendach i opowieściach. Każda skała, każda szczelina to osobna historia, którą znają tylko miejscowi przewodnicy. I to właśnie oni w sobotę i niedzielę od godz. 13 oprowadzać będą turystów po „Skamieniałym Mieście”. Zbiórka zainteresowanych – dolny parking, ul. Krynicka przy DW 977.

W czasach, gdy doliną Dunajca biegł szlak handlowy na Węgry, w Czchowie istniała królewska komora celna, a nad miastem górował niewielki zamek, chroniący szlaku i samego miasta. Jeszcze wcześniej, bo w XII wieku, w Czchowie istniała już parafia i murowany kościół. Co pozostało z bogatego niegdyś miasta? Skąd w ogóle Czchów wziął swoją nazwę? Co widać z odrestaurowanej wieży strażniczej? Tego wszystkiego dowiedzieć będzie się można podczas zwiedzania Czchowa i wzgórza zamkowego. Rozpoczynać będzie się ono w soboty i w niedziele o godz. 15. Początek zwiedzania przy fontannie św. Kingi na rynku w Czchowie.

Na mapie wakacyjnych spacerów przybędzie w tym roku nowa atrakcja – Iwkowa. W soboty i niedziele od godz. 12 zobaczyć będzie można jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce, pochodzący z drugiej połowy XV wieku, kościółek cmentarny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i poznać zabudowę Iwkowej. Zwiedzanie kończyć się będzie na Szpilówce, przy jednej z największych atrakcji turystycznych ubiegłego sezonu w regionie, wieży widokowej, z której rozciąga się fantastyczna panorama Pogórza Wiśnickiego. Zbiórka dla zwiedzających na parkingu gminnym przy Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi, podczas trwających około dwóch godzin spacerów, wszyscy uczestnicy będą musieli nosić osłonę ust i nosa i zachować dystans, a grupa uczestników nie będzie mogła liczyć więcej niż 150 osób.

(sm)