W całej Polsce od dzisiaj, 15 grudnia, obowiązują nowe obostrzenia. Największa zmiana to konieczność zamknięcia klubów i dyskotek, zmieniły się także limity osób w miejscach takich jak sklepy, restauracje czy kina.

Od dzisiaj wszystkie kluby i dyskoteki zostaną zamknięte do 31 stycznia 2022 roku. Wyjątek stanowi otwarcie tych lokali na noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia.

Rozporządzenie zakłada także zmniejszenie liczby osób w restauracjach, kinach, hotelach, teatrach, kościołach i tym podobne. Teraz to maksymalnie 30 procent obłożenia - do limitów nie wliczają się jednak osoby w pełni zaszczepione, które zadecydują, że okażą paszport covidowy. Obowiązują dalej maseczki, dotyczy to także kin, gdzie nie będzie można już jeść. Dodatkowo w lokalach gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić minimum 1,5 metra.

W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 100 proc. obłożenia. Należy pamiętać o zasłonięciu twarzy maseczką.

W sklepach niezmiennie obowiązuje limit jednego klienta na 15 mkw.

Rozporządzenie wprowadziło także dodatkowy obowiązek zrobienia testu na COVID-19 dla współdomownika osoby chorej na koronawirusa, Osoba ta musi być także w pełni zaszczepiona.

Od poniedziałku, 20 grudnia, do 9 stycznia, uczniowie szkół podstawowych i podstawowych powrócą do nauki zdalnej. Żłobki i przedszkola dalej pozostaną otwarte.

(mt)