Już w najbliższą sobotę, 15 maja, odbędzie się XV Międzynarodowa Noc Muzeów. Od godz. 15 do godz. 22 będzie można bezpłatnie zwiedzić „Galerię Sztuki Dawnej” w Ratuszu oraz Muzeum Historii Tarnowa i Regionu znajdujące się w kamienicach przy Rynku 21-22. Otwarty także będzie oddział Muzeum Zamek w Dębnie.

W zeszłym roku ze względu na pandemię koronawirusa Noc Muzeów się nie odbyła. W tym roku jej 15. edycja będzie przebiegać pod znakiem ograniczeń – do oddziałów zostanie wpuszczona mniejsza liczba zwiedzających, obowiązkowe będą maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu.

Oddział w Ratuszu zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej „W kontuszu i przy szabli”, gdzie zwiedzający będą mieli okazję podziwiać między innymi kolekcję polskich oraz orientalnych militariów, uzbrojenie i broń, ekspozycję porcelany, galerię portretu staropolskiego czy dzieła sztuki złotniczej, naczyń srebrnych i srebrzonych. Ponadto możliwe będzie także możliwe wyjście na wieżę i podziwianie panoramy miasta. Cena biletu na wieżę ratuszową to 5 zł.

W oddziale Muzeum Historii Tarnowa i Regionu zwiedzający będą mieli okazję poznać historię miasta, zobaczyć szczątki mamuta, podziwiać najcenniejsze dokumenty z królewskich kancelarii, sprawdzić czym walczyli rycerze, odwiedzić gospodę cechową. Będą mogli także poznać najbardziej charakterystyczne zabytki miasta oraz biografie wybitnych tarnowian. Planowana jest też ekspozycja obrazów Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego.

Na Zamku w Dębnie zwiedzający będą mogli zajrzeć do komnat: Rycerskiej, Barokowej i Rokokowej, Koncertowej oraz Sieni Myśliwskiej i Kaplicy. Turyści poznają także tajemnice Skarbca oraz sekrety dawnej Kuchni i Spiżarni z Domową Apteką .

Zwiedzający będą wpuszczani po 10 osób według kolejności przyjścia. Wstęp na wszystkie ekspozycje odbywać się będzie o pełnych godzinach. Ostatnie wejście na wystawy o godz. 21. W Dębnie grupy zwiedzających będą mogły liczyć po 6-8 osób.