Przed dwoma laty ruszył Tarnowski Rower Miejski. W tym czasie do systemu zapisało się 6,6 tysięcy mieszkańców. Łącznie tarnowianie odbyli ponad 32,7 tys. przejażdżek na rowerach miejskich, pokonując blisko 72 tys. km.

W dniu startu (10.10.2018), w Tarnowie dostępnych było 100 rowerów standardowych i 10 dziecięcych, które można było wypożyczać i zwracać w dziesięciu lokalizacjach w mieście. Już na pierwszym etapie realizacji projektu rower miejski znalazł uznanie w oczach mieszkańców. Przez niespełna dwa miesiące tarnowianie skorzystali z rowerów 3,8 tys. razy, w systemie zarejestrowało się ponad 2 tys. użytkowników. Pierwszy sezon trwał dwa miesiące.

W rozpoczętym 1 marca 2019 r. drugim sezonie, tarnowskie jednoślady były dostępne dla użytkowników już przez dziewięć miesięcy. Rowery znów cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem co poskutkowało decyzją o rozbudowie systemu. W kolejnym roku funkcjonowania wypożyczalnia powiększyła się o sześć nowych punktów wynajmu rowerów. W systemie pojawiło się także 60 nowych pojazdów, w tym 10 wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci.

Bieżący sezon roweru miejskiego w Tarnowie – inny od poprzednich z powodu pandemii, ale i tak w drugim roku funkcjonowania systemu z rowerów skorzystano już blisko 11 tysięcy razy.

Użytkownicy Tarnowskiego Roweru Miejskiego przejechali w ciągu dwóch lat działalności systemu 72 tys. kilometrów. Pokonali trasę równą prawie dwóm okrążeniem kuli ziemskiej i pozwalającą na spalenie 5,44 mln kalorii.

W odniesieniu do poprzednich sezonów wydłużył się statystyczny czas jednorazowego przejazdu - średni czas jednego wypożyczenia na przestrzeni całego okresu funkcjonowania systemu rowerowego w Tarnowie to 19 minut i 31 sekund. Rower wykorzystywany jest najczęściej w godzinach 15.00-18.00 – w tym czasie odbywa się blisko 30 % dziennej liczby przejazdów. Najbardziej aktywny tegoroczny użytkownik systemu ma na swoim koncie 275 przejazdów.

Najpopularniejszy rower (nr 39269) był wypożyczany w ciągu jednego sezonu aż 264 razy. Najpopularniejsze stacje w bieżącym sezonie to: Park Strzelecki - prawie 17% wypożyczeń, plac Jana Szczepanika - 14,2%, dworzec PKP - 14,1%,

Użytkownicy najczęściej pokonują w tym roku trasy pomiędzy lokalizacjami: plac Jana Szczepanika do dworca PKP - 3,7% przejazdów, plac Jana Szczepanika do Parku Strzeleckiego - 2,9%, plac Sobieskiego do dworca PKP - 2,6 %.

Tarnowski system rowerowy składa się z 16 stacji i 170 jednośladów, bieżący sezon potrwa do końca listopada.

Za zarządzanie i obsługę Tarnowskiego Roweru Miejskiego do końca sezonu 2021 odpowiada największy w Polsce operator samoobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych - Nextbike Polska.