Pod internetowym adresem www.smog.umt.tarnow.pl działa internetowy serwis, który daje możliwość zaznaczania na interaktywnej mapie nieruchomości w mieście tych, z których unosi się przysłowiowy „czarny dym z komina”. Nad takimi nieruchomościami pojawić się może również latające laboratorium badawcze – nowy dron strażników miejskich.

W „smogowym” serwisie internetowym każda informacja, którą dołożą tarnowianie poprzez wpisanie danych dotyczących kopcących kominów jest weryfikowana i uzupełnia miejską bazę źródeł niskiej emisji, a właściciele kopcących nieruchomości otrzymują informacje dotyczące możliwości wymiany źródła ciepła na ekologiczne.

Przez zidentyfikowanie źródeł niskiej emisji w mieście, dotarcie do użytkowników starych pieców i namówienie ich do wymiany pieców lub zmian w sposobie użytkowania skorzystają wszyscy tarnowianie i powietrze w mieście stanie się zdrowsze.

Nad takimi nieruchomościami może pojawić się również dron Straży Miejskiej w Tarnowie, który jest „latającym laboratorium” badającym skład powietrza. Gdy urządzenie wykryje w składzie powietrza składniki, które mogą świadczyć o tym, iż w konkretnym budynku spalane są niedozwolone substancje, w czasie rzeczywistym przesyła dane pomiarowe i dane o miejscu do operatora, a później służby miejskie mogą sprawdzić szczegóły i zająć się sprawą. Interweniować mogą również miejscy strażnicy, którzy są na miejscu i kontrolują drona za pomocą posiadanych tabletów, na ekranach których również mogą odczytać dane o składzie dymu unoszącego się nad konkretną nieruchomością.

Co znalazło się jako paliwo w piecu może sprawdzić nie tylko dron, ale również osobiście miejscy strażnicy. Na podstawie posiadanych uprawnień mogą m. in. wchodzić do domów i dokonywać kontroli pieców i kotłów w zakresie stosowania przepisów o ochronie środowiska, sprawdzając jakie paliwa są używane do ogrzewania domów, a w szczególności czy w paleniskach domowych nie dochodzi do spalania odpadów.

W 2019 roku Straż Miejska w Tarnowie przeprowadziła 189 kontroli palenisk domowych, w ich wyniku za spalanie odpadów nałożono 15 mandatów, jeden mandat dotyczył spalania mokrego drewna. W kontrolowanych piecach spalane były m.in. płyty wiórowe, lakierowane drewno, politurowana płyta, kolorowe gazety, zużyty olej silnikowy, plastik, panele podłogowe.

Tegoroczne kontrole już się rozpoczynają.