Z najnowszego „Raportu o stanie miasta 2019” możemy się m.in. dowiedzieć, iż w minionym roku nakłady na kulturę z budżetu miasta wyniosły prawie 27 mln zł i były o pół miliona większe niż rok wcześniej. Mimo, iż środowiska kultury oczekują wyższego finansowania, to jednak kulturalna oferta jest dobrze odbierana przez mieszkańców, wysoko oceniany jest jej poziom i podkreślane duże zróżnicowanie.

W 2019 roku w Tarnowie odbył się liczne wydarzenia kulturalne, organizowane głównie przez miejskie instytucje kultury, Centrum Sztuki Mościce, Muzeum Okręgowe oraz organizacje pozarządowe. Wśród najistotniejszych wymienić można m.in. Ogólnopolski Festiwal Komedii „TALIA”, festiwal Jazz Contest Tarnów, Tarnowską Nagrodę Filmową, Festiwal Paschalny „Musica Poetica”, Festiwal Sztuki ArtFest, Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl” czy dni Tarnowa – „Zdearzenia”.

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego uzyskał wynik prawie 60 tysięcy widzów na 305 spektaklach, na jego deskach odbyło się siedem premier, a tarnowskie przedstawienia zdobyły wyróżnienia zarówno w ramach „TALII”, jak i na kilku innych festiwalach w kraju. Wpływy ze sprzedanych biletów w teatrze i ze sprzedaży spektakli w terenie wyniosły łącznie 1 mln 222 tys. zł, teatr pozyskał na przedsięwzięcia artystyczne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od sponsorów kwotę 171 tys. 500 zł.

Podobną liczbę widzów, bo 68 tysięcy, uzyskało kino „Marzenie”, z czego ponad 4 tysiące podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Czytelnicy ponad 219 tysięcy razy odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną i jej oddziały.

Warto podkreślić widoczną już nawet w wymienionych wyżej pozycjach ogromną różnorodność wydarzeń, dzięki której większość tarnowian mogła znaleźć coś dla siebie w ofercie kulturalnej miasta. Ale przecież na tym nie koniec, bo były choćby takie wydarzenia jak festiwal dla niepełnosprawnej młodzieży „Śpiewaj z nami”, Letnie Potańcówki w Amfiteatrze, a tysiące uczestników rozlicznych imprez edukacyjnych również świadczy o ich atrakcyjności.

Miejska kultura 2019 w liczbach

Koncerty - 101; wystawy - 83; seanse kinowe - 1288; spektakle teatralne, kabarety - 292; warsztaty, pikniki, imprezy rady osiedli - 66; zajęcia edukacyjne - 3206 lekcji; liczba odwiedzin w bibliotece - 219 229.