Jubileusz 75-lecia obchodzi IV Liceum Ogólnokształcące. W sobotę, 2 października w Centrum Sztuki Mościce będą mieli okazję spotkać się absolwenci mościckiej szkoły. W imieniu byłych uczniów wystąpi ks. prof. Michał Heller, który również był związany z IV LO.

– Przez pandemię byliśmy zmuszeni przełożyć o rok uroczyste obchody. Mamy nadzieję, że tym razem uroczystość dojdzie do skutku, gdyż dwukrotnie przekładaliśmy termin – wyjaśnia Anetta Święch, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Tarnowie.

Sobotnie obchody rozpoczną się o godz. 9:30 mszą św. w kościele NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach o godz. 9:30. Następnie o godz. 11 w Centrum Sztuki Mościce zaplanowano uroczystą galę jubileuszową. Uczestnicy będą mogli też zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę, prezentowaną w holu CSM. Będą na niej ukazane archiwalne kadry z życia szkoły.

IV Liceum Ogólnokształcące założono w 1945 roku z inicjatywy ks. Stanisława Indyka i nauczycieli zaangażowanych podczas okupacji niemieckiej w tajne nauczanie. Wśród jej absolwentów znaleźli się m.in.: ks. prof. Michał Heller, biskup Jan Styrna, biskup Bronisław Dembowski, tarnowska radna Anna Krakowska, dziennikarz Tomasz Olbratowski, były prezydent Tarnowa Mieczysław Bień, naukowiec Zygmunt Kolenda, ojciec Andrzej Wodka, Janusz Nowotny, polski specjalista nauk o kulturze fizycznej.

W budynku przy ul. Norwida, oprócz IV LO mieści się Szkoła Podstawowa nr 17, tworzą Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Obecnie w liceum kształci się 695 uczniów.

(ww)