Dziś mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, papieża który zajmuje szczególne miejsce w naszej świadomości. Historia papieża Polaka jest nierozerwalnie związana z Małopolską, a nasze miasto też ma w niej swój szczególny moment. To III pielgrzymka św. Jana Pawła II do Ojczyzny, na trasie której znalazł się również Tarnów.

Przypomnijmy - 9 czerwca 1987 roku śmigłowiec z Papieżem na pokładzie wylądował przy hali Jaskółka w Tarnowie - Mościcach. Następnie Ojciec Święty przejechał przez miasto papamobile, m.in. ulicą Krakowską do Domu Biskupiego przy ówczesnej ulicy Dzierżyńskiego (obecnie ulica Mościckiego). Wieczorem pod budynek przyszło bardzo dużo ludzi i odbyło się niezaplanowane spotkanie z papieżem. Jan Paweł II pojawił się w oknie Kurii na drugim piętrze i stamtąd rozmawiał z tarnowianami. 10 czerwca podczas uroczystej mszy świętej, na polach przy budowanym kościele błogosławionej Karoliny beatyfikował Karolinę Kózkównę. Według źródeł w mszy św. beatyfikacyjnej wzięło udział blisko 2 miliony ludzi.

W 2014 roku, który był ogłoszony rokiem OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, oprócz całorocznych wydarzeń poświęconych wybitnemu Polakowi, przypomnieliśmy wizytę Ojca Świętego w Tarnowie. Urząd Miasta Tarnowa przygotował m.in. wystawę plenerową autorstwa Czesława Czaplińskiego (ur. w 1953 w Łodzi polsko-amerykański artysta fotograf), który udokumentował pielgrzymkę z 1987 roku na swoich fotografiach . Wystawa ”DO KOŃCA ICH UMIŁOWAŁ” poświęcona III pielgrzymce do Polski eksponowana była przy kościele Bł. Karoliny oraz na tarnowskim rynku. Zobaczmy ją jeszcze raz.

(mb)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ