Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie obchodzi w tym roku swój jubileusz 200-lecia istnienia. Z tej okazji odbędą się uroczystości w sobotę, 2 października.

- Papież Pius VII bullą „Studium paterni affectus” reerygował 20 września 1821 roku diecezję tarnowską i wyraził życzenie, aby dla jej potrzeb powołać do życia seminarium duchowne. W ten sposób, ów dokument stał się aktem erekcyjnym tarnowskiego Seminarium Duchownego, które w tym roku świętuje swój jubileusz 200-lecia istnienia – pisze w oficjalnym komunikacje biskup tarnowski, Andrzej Jeż.

Uroczystości rozpoczną się poświęceniem Drzwi Jubileuszowych oraz figury bł. rektora ks. Romana Sitki o godzinie 9. Następnie, w kaplicy głównej, zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przew. biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. O godzinie 11 rozpocznie się inauguracja roku akademickiego i formacyjnego w auli św, Jana Pawła II.

Kolejnym ważnym punktem będzie pielgrzymka kleryków, przełożonych i wykładowców do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, połączona z obchodami 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 16 października br. o godz. 10.30.

(mt)

fot. diecezja.tarnow.pl