Zmęczenie, senność przybieranie na wadze, wypadanie włosów i ciągłe uczucie chłodu – to tylko niektóre z objawów, które powinny skłonić do przebadania hormonów tarczycy. Hashimoto może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. U kobiet z tą chorobą często występują kłopoty z zajściem w ciążę.

Rozmawiamy z endokrynolog Małgorzatą Bochenek z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Jak poważna jest to choroba?
Ta choroba tarczycy może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia ponieważ w Hashimoto organizm zwraca się przeciwko sobie. Organizm niszczy się samoistnie, destrukcyjnie. I tak też wygląda tarczyca w obrazie USG. Stopniowo następuje zanik tej tarczycy, wypełnienie jej komórkami płynowymi, zwłóknieniem miąższu, zmniejszeniem gruczołu, łącznie z zanikiem komórek tarczycowych. W związku z tym tarczyca produkuje hormonów mniej niż organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Dlaczego organizm atakuje sam siebie? Co wiemy o przyczynach tej choroby?
Do końca nie jesteśmy w stanie rozpoznać czynnika etiologicznego. Jest natomiast wiele hipotez, wymienia się czynniki środowiskowe, niedobory pokarmowe, niedobory pierwiastków makro i mikro, a głównie nieprawidłowość immunologiczna.

Komu grozi Hashimoto?
Ta choroba może dotknąć każdego. Dzieci z zapaleniem tarczycy gorzej się uczą i wolniej rosną. Kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę lub utrzymaniem jej.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Hashimoto to taka choroba biało-czarna, ponieważ objawy tej choroby są drastycznie różne. Można być gorącym jak piec, zimnym jak lód, suchym jak pieprz. Jednak pierwszymi objawami, które mogą świadczyć, że coś złego dzieje się z organizmem, są m.in. wzrost masy ciała, sucha skóra, wypadające włosy, kołatanie serca, częste zmiany nastroju, szybkie zmęczenie i senność. Bardzo często te objawy są ignorowane i traktowane jako efekt przepracowania lub stresu. Tymczasem ich nasilenie jest symptomem zachodzących w organizmie bardzo negatywnych zmian.

Dlatego specjaliści od chorób tarczycy przekonują, że regularne sprawdzanie stanu tego gruczołu jest równie ważne jak kontrolowanie poziomu cholesterolu?
Badania profilaktyczne w przypadku chorób tarczycy są bardzo ważne. Podstawowym badaniem biochemicznym jest określenie we krwi poziomu TSH. Kolejnym krokiem jest oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, a zwłaszcza przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) lub przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) – zwiększone stężenie anty-TPO jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto, ale należy pamiętać, że nie jest to warunek konieczny Wykonuje się także USG tarczycy. Badania hormonalne tarczycy są bardzo istotne w przypadku młodych kobiet, które planują zajść w ciążę. Warto także wiedzieć, że normy laboratoryjne TSH dla kobiet starających się o dziecko są inne niż dla pozostałej grupy pacjentów. Kobieta w wieku rozrodczym powinna mieć TSH przynajmniej poniżej 2,5. Natomiast, jeśli pacjentka aktywnie stara się o dziecko, sugeruje się, by poziom TSH był jeszcze niższy.

Samej choroby Hashimoto się nie leczy, leczy się tarczycę, która z powodu Hashimoto działa nieprawidłowo. Jak to leczenie wygląda?
Leczenie Hashimoto jest łatwe i przynosi wymierne efekty. Wystarczy regularnie przyjmować leki. Nie leczy się przyczyn choroby, a niedoczynność lub nadczynność będące wynikiem zapalenia tarczycy. Pacjenci muszą wiedzieć, że Hashimoto to choroba, którą będą leczyć zawsze. Choć leczenie nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, to zmniejsza objawy i podnosi jakość życia. Jak w przypadku wielu innych chorób ważna jest także odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, odpoczynek oraz rezygnacja z używek.