Jeśli samorząd chce, to może. Podczas pobytu w gminie Zakliczyn prezydent Polski Andrzej Duda przekonywał, że przykład tutejszego samorządu pokazuje, że jeśli samorząd chce, to może rozwiązać problem mieszkaniowy. Był pod dużym wrażeniem wybudowanego w Lusławicach bloku komunalnego z czterdziestoma mieszkaniami na wynajem, który obejrzał. Spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami Zakliczyna. Była to już trzecia wizyta Andrzeja Dudy w gminie Zakliczyn jako prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda chwalił władze samorządowe gminy Zakliczyn za podejmowane inicjatywy w zakresie budowy mieszkań na wynajem po przystępnej cenie (11 zł miesięcznie za metr kwadratowy). Oprócz budynku w Lusławicach, do którego wprowadzają się już pierwsi lokatorzy, z dofinansowaniem rządowym w gminie wznoszony jest kolejny blok komunalny, tym razem w Paleśnicy, a to nie koniec pomysłów samorządu w tym zakresie.

– Rodziny czekają na takie inwestycje. Oddawane „pod klucz” mieszkania w Lusławicach, które obejrzałem, są ładne, nowoczesne i w najwyższym standardzie, słoneczne, z płytkami w łazienkach i kuchniach, z całą armaturą, w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, gotowe do tego, aby się wprowadzić. Bardzo się z tego cieszę. To też przykład na to, że jeżeli samorząd chce, to może rozwiązać problem mieszkaniowy. Może dobrze wykorzystać możliwość stwarzane przez rząd i rządowe fundusze na rozwój społeczności lokalnych i na to, co ludziom jest potrzebne – mówił w Lusławicach prezydent Andrzej Duda.

Prezydent rozmawiał z rodzinami, które wkrótce wprowadzą się do budynku w Lusławicach. Po spotkaniu z samorządowcami w zakliczyńskim Ratuszu, Andrzej Duda spotkał się także z mieszkańcami Zakliczyna.

Głowę państwa w hali sportowej przy tamtejszej Szkole Podstawowej powitał burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Podczas pierwszej wizyty w Zakliczynie w listopadzie 2018 roku, gdy świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości mówił pan, że odnawia się Polska i zyskuje piękną twarz. Tak, to prawda. Przykładem tego jest gmina Zakliczyn. Zmiana polityki rządu odnośnie Polski lokalnej spowodowała, że od siedmiu lat pieniądze na przedsięwzięcia bliskie mieszkańcom trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce – stwierdził.

Burmistrz dziękował prezydentowi za to, że jest tak blisko ludzi. – Podczas drugiej wizyty w Zakliczynie w lutym 2020 roku stwierdził pan, że tak kształtuje swoją prezydenturę, aby było w całej Polsce poczucie obecności prezydenta. Aby również w tych mniejszych miejscowościach mieszkańcy mieli możliwość spotkania się z prezydentem, uściśnięcia prezydentowi dłoni, niekoniecznie jadąc do Warszawy. I za to właśnie chciałbym panu bardzo serdecznie podziękować. Za to, że jest pan tak blisko ludzi, że również my tutaj, na ziemi zakliczyńskiej możemy czuć, możemy mieć przeświadczenie, że jesteśmy dla pana ważni i potrzebni – dodał Dawid Chrobak.

Prezydent dziękował za zaproszenie i możliwość po raz kolejny przybycia do Zakliczyna, tym razem w związku z ważną inwestycją jaką jest zakończenie budowy bloku komunalnego w Lusławicach. – Teraz mamy czterdzieści mieszkań, za kilka miesięcy będzie kolejnych trzydzieści w Paleśnicy, a potem ma być jeszcze trzydzieści. To razem będzie oznaczało sto mieszkań. Będzie można śmiało powiedzieć, że problem mieszkaniowy w gminie Zakliczyn zostanie rozwiązany – podkreślał Andrzej Duda. – Dziękuję panu burmistrzowi i władzom gminy również za tę nowoczesność, która tutaj jest. Za mądre gospodarowanie, z myślą o mieszkańcach. Zachęcam wszystkie samorządy, by szły tą drogą. By szukały możliwości, bo to jest osiągalne, da się zrobić. Przecież takie oczekiwania, by realizować to, co w Zakliczynie są w całej Polsce.

Prezydent podziękował również mieszkańcom gminy Zakliczyn za przyjmowanie ukraińskich rodzin. Potem każdy miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Andrzejem Dudą, zamienienia z nim kilku słów.

Prezydentowi towarzyszył podczas pobytu na ziemi zakliczyńskiej Piotr Ćwik, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.