Sierpień to czas żniw i zbierania plonów. Od lat tradycyjnie w tym miesiącu rolnicy dziękują za zebrane plony. Tak było w gminie Żabno. W kościele pw. Świętej Trójcy w Łęgu Tarnowskim z inicjatywy Pani Haliny Żeleźnik, kierującej Zespołem Folklorystycznym „Bobrowianie” 15 sierpnia odprawiona została Msza św. w intencji członków zespołu oraz dziękczynna za zebrane plony.

Po Mszy św. można było podziwiać „Bobrowian” w pięknym obrzędzie dożynkowym. Nawiązując do tradycji członkowie zespołu przekazali Pani Burmistrz Żabna Marcie Herduś bochen chleba symbolizujący zakończenie żniw oraz dostatek, szczęście i pomyślność.

W tym roku skromne uroczystości dożynkowe odbyły się w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

Warto dodać, że Zespół Folklorystyczny „Bobrowianie” funkcjonuje od 11 lat przy Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, skupia dzieci, młodzież i dorosłych, a wszystkich, którym bliska jest tradycja ludowa i chcących ją kultywować Zespół zaprasza w swoje szeregi.

Relacja zdjęciowa: http://www.ck.zabno.pl/index.php/component/content/article/30-newsy/2020/1137-obrzed-dozynkowy-w-wykonaniu-zespolu-folklorystycznego-bobrowianie?Itemid=213