W Zielonkach, 27 sierpnia, odbyły się XXIV Dożynki Województwa Małopolskiego, wtedy też zorganizowano wojewódzki konkurs wieńca dożynkowego. Wygrany wieniec – tradycyjnie – będzie reprezentować województwo małopolskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie, 10-11 września.

Spośród 42 grup dożynkowych wyłoniono dwa najpiękniejsze – współczesny, zrobiony przez KGW Przeciszów, oraz tradycyjny, wykonany przez grupę wieńcową z Poręby Radlnej. I to właśnie rodzina Państwa Skórków po raz kolejny reprezentować będzie Małopolskę na Dożynkach Prezydenckich. Wraz z grupą wieńcową gminę Tarnów prezentowali przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, wiceprzewodnicząca Katarzyna Biel oraz sołtys Poręby Radlnej Wojciech Hońdo. Nagrodzonym dyplomy wręczał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Upleciony wieniec to prawdziwe arcydzieło, które powstawało ok. 300 godzin. Wieniec, w kształcie korony, wykonany został z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, lnu, prosa i orkiszu – zbóż, które wcześniej rodzina sama siała, by następnie wyselekcjonować te najdorodniejsze. Zdobiony jest elementami wyplatanymi ze słomy, kwiatami i jarzębiną. Centralne miejsce zajmuje umieszczony na szczycie krzyż jako znak naszej wiary, a w środku wieńca chleb – symbol pracy rąk ludzkich.

Wieniec ten to nie tylko piękna kopuła stworzona z tego, co daje natura, lecz także ogrom pracy, wykonywanej z niezwykłą starannością i precyzją.
- Serdecznie gratuluję kolejnego sukcesu. Jestem dumny, że po raz kolejny grupa Państwa Skórków reprezentować będzie nie tylko Małopolskę, lecz także rodzimą gminę Tarnów na Dożynkach Prezydenckich – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, iż grupa wieńcowa z Poręby Radlnej w Dożynkach Prezydenckich uczestniczyła już wielokrotnie, z czego dwa razy zajęła zaszczytne I miejsce w Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – w 2018 i 2020 r. Co więcej, to od tej grupy wieńcowej Prezydent RP Andrzej Duda w ubiegłym roku podczas Dożynek Gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze zaczął przemówienie słowami: – Bardzo się cieszę, że możemy być dzisiaj z Państwem na tych gminnych dożynkach. To było dla mojej żony i dla mnie bardzo ważne, żeby zrealizować tę myśl, którą mieliśmy już od pewnego czasu, tzn. żeby pojechać za wieńcem, za tym zwycięskim wieńcem – mówił Prezydent.