Ze względu na epidemię koronawirusa, zostaną one zorganizowane w kameralnej formie. Wezmą w nich udział przedstawiciele Sejmu, samorządu różnych szczebli oraz dyrektorzy szkół. Zarówno Msza św. w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej, jak i uroczystości przy położonym tuż obok Pomniku Pamięci w Walce o Wolność oraz Żołnierzy Armii Krajowej, zostaną nagrane przez telewizję tarnowska.tv, a relację z uroczystości będzie można później zobaczyć w internecie – na stronie Gminy Tarnów oraz lokalnej telewizji. -Trzeciomajowe święto jest jednym z najważniejszych w kalendarzu rocznic w Polsce. Uchwalona w 1791 roku konstytucja dała początek demokratycznego państwa – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Msza święta w intencji Ojczyzny odbędzie się o godzinie 12.00, tuż po niej uroczystości rocznicowe przy pobliskim pomniku. Zaplanowano odśpiewanie hymnu państwowego oraz składanie wieńców i kwiatów. Wszystko z zachowaniem obowiązujących środków ostrożności.

Przypomnijmy, Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (1791), ustanowione w 1919 roku, a potem ponownie w 1990. To druga po korsykańskiej konstytucja w nowożytnej Europie, na świecie trzecia po amerykańskiej. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.