W związku z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym, dyrektorzy szkół wraz z władzami samorządowymi w gminie Skrzyszów, na podstawie wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, opracowali procedury, które będą obowiązywać od dnia 1 września 2020 roku.

Są to procedury organizacji pracy w szkołach, postępowania prewencyjnego pracowników, uczniów, rodziców/opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego i mają na celu określenie zasad organizacji pracy w szkołach, przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa wszystkich osób.

Na ten moment, gmina Skrzyszów znajduje się w zielonej strefie, mimo to dyrektorzy szkół czują się odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Chcąc uchronić ich przed ewentualnym zakażeniem, wdrażają w swoich szkołach specjalne procedury bezpieczeństwa. Procedury te mogą delikatnie odbiegać od siebie w poszczególnych placówkach, ze względu na specyfikę i warunki panujące w danej szkole, a szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych szkół, jak i zostaną przekazane w e-dzienniku. Zadecydowano, że dzieci powinny wrócić do szkół. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestię dydaktyczną, która jest ważna, ale przede wszystkim o komfort psychiczny dzieci, gdyż potrzebują one kontaktu społecznego.

Dzięki uprzejmości Roberta Wadyckiego, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie, poznaliśmy ogólne zasady (procedury), które będą obowiązywały na terenie skrzyszowskiej szkoły. Wśród nich znalazły się m.in.:
1. Do szkoły mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów chorobowych, osoby które nie są objęte kwarantanną czy też zamieszkujące z osobami w kwarantannie lub izolacji, a także osoby, które nie miały kontaktu z osobami zakażonymi COVID-19,
2. Co rozumiemy przez termin „objawy chorobowe”:
– podwyższoną temperaturę ciała,
– ból głowy i mięśni,
– ból gardła,
– kaszel,
– duszności i problemy z oddychaniem,
– uczucie wyczerpania,
– brak węchu i wyczucia smaku,
– brak apetytu.
3. Starając się jak najbardziej ograniczyć grupowanie się uczniów i kontakt miedzy uczniami różnych klas stworzono tzw. „bańki” (strefy), w których dzieci będą przebywały w swoich grupach, w jednej sali lekcyjnej. Stąd też uczniowie będą mieli wszystkie lekcje w jednej sali lekcyjnej, a zmieniać się będą tylko nauczyciele – aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyjątkiem są przedmioty: informatyka, wychowanie fizyczne, kiedy to uczniowie opuszczą swoją salę.
4. Zdecydowaliśmy aby w pierwszych tygodniach po powrocie do szkoły dzieci spędzały przerwy w swoich salach lekcyjnych, tylko w razie potrzeby opuszczą na chwilę salę lekcyjną. Ma to zapobiegać grupowaniu się uczniów z różnych klas.
5. Podczas zajęć lekcyjnych zrezygnowano z pewnych sposobów nauczania, np. z pracy w grupach (aby zachować dystans) i wykorzystywania różnych pomocy dydaktycznych, których nie można skutecznie dezynfekować.
6. Podczas zajęć lekcyjnych dzieci nie mają obowiązku zakrywania nosa i ust, ale nie będzie to również zakazane, pozostawiamy tutaj wolną rękę dzieciom i ich rodzicom. Uczniowie przebywający w przestrzeni wspólnej (korytarz, szatnia, klatki schodowe) zobowiązani są do noszenia maseczek/przyłbic.
7. Nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły są zobowiązani do noszenia maseczek/przyłbic w przestrzeni wspólnej oraz zaleca się również prowadzenie lekcji z takim zabezpieczeniem.
8. Materiały potrzebne do zakrywania nosa i ust (maseczki/przyłbice) zakupione zostały z funduszy szkolnych, pozyskane z Ministerstwa Zdrowia, z gminy Skrzyszów dla wszystkich szkół w gminie. Wszyscy pracownicy szkół zostaną jednorazowo wyposażeni w przyłbice i maseczki. Maseczki zostaną także przekazane uczniom.
7. W każdej sali lekcyjnej znajduje się mydło, papierowe ręczniki, płyn do dezynfekcji rąk i płyn do dezynfekcji powierzchni (biurek, stolików, krzeseł, klamek itd.)
8. Przy każdym wejściu do szkoły i niektórych pomieszczeń np.: hala sportowa, sekretariat, biblioteka, stołówka – dostępne są dozowniki z płynem dezynfekującym.
9. Obiady uczniowie będą spożywać na stołówce w III turach. Dzieci będą jadły obiad przy stolikach dedykowanych dla każdej grupy uczniów z jednej klasy i każdy będzie miał swoje stałe miejsce.
10. Rodzice/opiekunowie prawni i osoby z zewnątrz będą miały znacznie ograniczony wstęp do szkoły.
11. Rodzice nie będą wchodzić ze swoimi dziećmi do szatni ani w trakcie przyprowadzania do szkoły i odbierania dzieci. Wyjątkiem są pierwszoklasiści, dla których wprowadzony został tzw. okres adaptacyjny – rodzice będą mogli wejść z dzieckiem do szatni.
12. Uczniowie klas I – III po zakończonych lekcjach zostaną przyprowadzeni przez nauczyciela do przedsionka przy wejściu głównym, gdzie będą czekali rodzice i odbiorą swoje dzieci. Uczniowie klas IV-VIII będą opuszczać szkołę przez szatnię.
13. Do niezbędnego minimum zostaną ograniczone bezpośrednie kontakty rodziców z nauczycielami i dyrektorem. Preferowane będą kontakty telefoniczne, za pomocą e-dziennika i mailowo. W wyjątkowych sytuacjach możliwy będzie kontakt osobisty, po wcześniejszym umówieniu się na określony dzień i godzinę.
14. Przed każdą klasą wytyczona zostanie strefa dla uczniów, w której dzieci będą czekać na kolejną lekcję/zmianę nauczyciela.
14. Podstawowa zasada: NIE WYSYŁAMY DZIECKA Z OBJAWAMI CHOROBOWYMI DO SZKOŁY, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za inne osoby i wspólnie musimy zadbać o to aby nie doszło do rozprzestrzeniania się choroby.
15. Jeśli dziecko w szkole wykazuje objawy chorobowe, zostaje natychmiast odizolowane od innych /w przygotowanym pomieszczeniu izolatce/, ma mierzoną temperaturę, o fakcie zawiadamiany i wzywany do szkoły zostaje rodzic/opiekun prawny.
16. Zebrania z rodzicami odbywać się będą za pośrednictwem platformy Microsoft TEAMS z wykorzystaniem kont, które posiadają uczniowie.
17. Na ten moment zrezygnowaliśmy z organizacji wszelkich akademii i uroczystości, nie będą się odbywały wycieczki szkolne oraz spotkania z osobami z zewnątrz na terenie szkoły.
Ponadto niektóre zajęcia pozalekcyjne będą odbywały się przy użyciu wyżej wspomnianej platformy.

Zachęcamy rodziców uczniów innych miejscowości o zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w poszczególnych szkołach.
„Liczymy na Państwa zrozumienie i wsparcie we wdrażaniu i przestrzeganiu procedur” – mówi Robert Wadycki, dodając, że „wszyscy musimy sobie zdać sprawę, iż jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za wszystkich wokół nas”.