Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc w swoim założeniu ma za zadanie promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w szczególny sposób podkreślona zostanie postać wybitnego Polaka, papieża Jana Pawła II w stulecie jego urodzin.

Wydarzenie rozpocznie 7 listopada o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Stodole koncert „Kąśna dla Jana Pawła II” w wykonaniu wybitnych polskich wokalistów: Anny Lasoty, Eweliny Szybilskiej, Jakuba Oczkowskiego i Marcina Jajkiewicza z towarzyszeniem orkiestry Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. W programie wieczoru znajdą się ulubione pieśni Ojca Świętego oraz fragmenty poezji jego autorstwa. Scenariusz i narrację zapewni Łukasz Lech. Wieczór ten będzie swoistym hołdem złożonym Janowi Pawłowi II poprzez sztukę i działania artystyczne, tak bliskie jego sercu.

Drugi koncertowy wieczór festiwalu Viva Polonia! przypadający 11 listopada w Święto Niepodległości to spotkanie z niezwykłą osobowością sceniczną – akordeonistą Marcinem Wyrostkiem. Artysta wraz z zespołem zaprezentują w Sali Koncertowej Stodole projekt „PolAcc”, który zrodził się z potrzeby sięgnięcia do polskich korzeni muzycznych. Usłyszymy zatem zarówno utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną, filmową, żydowską czy tańcami ludowymi, jak i kompozycje wielkich mistrzów, między innymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Początek koncertu o godzinie 18.00.

Tradycyjne lekcje patriotyczne skierowane do dzieci i młodzieży, stanowiące serce festiwalu, w tym roku odbędą się w formie internetowej. Spektakl „Brat naszego Boga” w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego zostanie zarejestrowany i umieszczony w sieci. Premiera odbędzie się 9 listopada o godzinie 12.00 na stronie Centrum Paderewskiego: www.centrumpaderewskiego.pl, profilu facebookowym instytucji oraz kanale YouTube. Pozostanie dostępny do 30 listopada.

„Brat naszego Boga” to dramat autorstwa Karola Wojtyły, powstały w latach 1944-1950, przedstawiający losy polskiego powstańca, malarza i zakonnika św. brata Alberta Chmielowskiego. Traktuje o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku – powołania do sztuki oraz powołania do niesienia pomocy potrzebującym. Spektakle teatralne poprzednich edycji obejrzało w Kąśnej Dolnej kilka tysięcy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie wystawa „Jan Paweł II. Człowiek i kultura”, pochodząca ze zbiorów Muzeum Domu Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Ekspozycję zobaczyć będzie można w dniach od 8 do 13 listopada w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Bilety koncertowe w cenie 40 zł w sprzedaży wyłącznie internetowej od 13 października. Partnerem Strategicznym Centrum Paderewskiego oraz Patronem Sali Koncertowej jest Grupa Azoty.