Wysoka zawartość pyłów w powietrzu działa negatywnie nie tylko na nasze płuca, ma także zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie oczu. Powoduje podrażnienie oczu objawiające się przekrwieniem, pieczeniem, łzawieniem i ropieniem oczu, a także światłowstrętem. To z kolei znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek.

Rozmawiamy z lek. Ireną Rajtar z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Dlaczego oczy są szczególnie wrażliwe na smog?
Spojówki są bardzo delikatne i tam łatwo dostają się substancje toksyczne. Tymczasem wiele osób ciągle nie dowierza, że jego problemy z oczami biorą się ze smogu. Łatwiej jest nam przekonać alergika, że ma alergię na pyłki, kwiatów czy drzew, wtedy kiedy ma katar i łzawienie czy pieczenie oczu. Natomiast jeśli chodzi o smog to jakoś nie bardzo to dociera do świadomości, a to jest dokładnie ta sama droga. Spojówki w naszych oczach tak jak śluzówka nosa to są błony śluzowe, które są bardziej ukrwione, unaczynione i wchłanianie tych substancji toksycznych jest o wiele większe niż przez skórę. Więc rzadziej będziemy mieć alergię skórną niż właśnie zapalenie spojówek, swędzenie oczu. Pyły sprawiają też, że możemy odczuwać suchość i pieczenie oczu, ich większe przekrwienie i łzawienie, a nawet ropienie brzegów powiek czy światłowstręt. No i niestety dużo tych przypadków mamy.

Czy zanieczyszczone powietrze może doprowadzić do uszkodzenia wzroku?
Jeżeli nie jest to permanentne, przewlekłe to nie, ale jeżeli dojdzie do zainfekowania możemy mieć poważniejszy problem. Zależy też z jakimi substancjami w danym regionie mamy do czynienia, ale coraz częściej zdarzają się u pacjentów infekcje aż do ropnego zapalenia rogówki, ropnych zapaleń spojówek, które wynikają z działania drażniącego tych substancji w powietrzu. Najbardziej szkodliwy dla narządu wzroku składnik smogu to pył PM10. Powoduje on zaburzenia filmu łzowego i wysuszanie powierzchni gałki ocznej oraz zapalenie spojówek. To właśnie dlatego w okresie jesienno-zimowym tak wiele osób boryka się z tzw. zespołem suchego oka, tymczasem oko niedostatecznie nawilżone i stale narażone na działanie szkodliwych substancji jest bardziej podatne na podrażnienie.

Jak w takim razie chronić oczy przed smogiem?
Nośmy okulary, nawet zerówki jeżeli nie mamy wady wzroku. Nie wstydźmy się okularów, przecież w tej chwili mamy taki wybór okularów, są takie piękne kolorowe, dodają urody, ozdabiają twarz.

No tak, ale zwykle okulary nie są zamknięte z każdej strony jak gogle. Chronią tylko z przodu…
Oczywiście gogle byłyby najlepsze i coraz częściej widzę takie u młodych, ale nawet takie zwykle okulary zabezpieczają nas przed tym pierwszym uderzeniem substancji toksycznych, które dostają się do naszego oka z wiatrem. Mamy też piękne przeciwsłoneczne okulary – wielkie, dobrze że wróciła moda na duże okulary. Rowerzyści też powinni zawsze mieć okulary. Mamy w czym wybierać i naprawdę możemy te nasze oczy skutecznie chronić.

Powinniśmy przemywać oczy po powrocie do domu?
Jak najbardziej. W aptece jest dostępna sól fizjologiczna w ampułkach, po 5 czy 10 mililitrów. Ona jest bardzo tania, warto mieć taki zapas soli fizjologicznej w lodówce. Wtedy po przyjściu do domu możemy sobie przepłukać te oczy, nawet jak nosimy soczewki to sól fizjologiczną można wkropić do oczu.

Robimy to profilaktycznie czy dopiero wtedy kiedy widzimy zaczerwienione spojówki?
Profilaktycznie. Przychodzimy do domu i od razu przemywamy te spojówki, to najłatwiejszy sposób chronienia oczu. Pamiętajmy, że bardzo ważną kwestią jest higiena narządu wzroku. Po wejściu do pracy, domu czy szkoły należy umyć również dokładnie twarz i dłonie. Jeżeli stan powietrza jest zły, dobrze jest także ograniczyć wychodzenie z budynków. Warto też zainwestować z nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy i pić dużo wody, aby wspomóc produkcję naturalnego filmu łzowego, który chroni nasze oczy. Jeżeli dużo pracujemy przy komputerze to możemy stosować również krople nawilżające.